Keeway K300 N Full Specifications in Afghanistan
The Keeway K300 N specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Keeway K300 N — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
292cc
Engine
30.0 km/l
Mileage
37 hp
Power
151 kg
Weight
7.5/10
Rating
9999 Nm
Torque
| Engine Type | Single-cylinder, 4-stroke, 4-valve, Liquid-cooled |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Slipper clutch |
| Drive Type | Chain drive |
| Brand | Keeway |
| Model | K300 N |
| Bike Name | Keeway K300 N |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Naked Sport |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Matte White, Matte Red, Matte Black |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Seat Type | Split-seat |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Frame Type | Not specified |
| Displacement (cc) | 292.4 |
| Maximum Power | 27.5 PS @ 8750 rpm |
| Maximum Torque | 25 Nm @ 7000 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 78 mm |
| Stroke | 61.2 mm |
| Bore x Stroke | 78 x 61.2 mm |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Fuel Supply System | Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Ignition System | TCI |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | BS6 |
| Fuel Tank Capacity | 12.5 L |
| Average Mileage | 31.90 kmpl |
| Mileage City | 30 |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 139 km/h |
| Number of Gears | 6 |
| Final Drive | Chain |
| Overall Length | 1990 mm |
| Overall Width | 780 mm |
| Overall Height | 1070 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Kerb Weight | 151 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 292 mm |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| ABS Type | Dual-channel |
| Front Suspension Type | Upside-down telescopic forks (37mm) |
| Rear Suspension Type | Center Monoshock |
| Front Suspension Travel | 125 mm |
| Front Tyre Size | 110/70-R17 |
| Rear Tyre Size | 140/60-R17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Rating | 9Ah |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Keeway K300 N specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.