Kawasaki Z900RS Full Specifications in Afghanistan
The Kawasaki Z900RS specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Kawasaki Z900RS — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
948cc
Engine
28.0 km/l
Mileage
147 hp
Power
215 kg
Weight
9.2/10
Rating
99 Nm
Torque
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, In-Line Four |
| Transmission Type | 6-speed, return shift |
| Clutch Type | Wet multi-disc, manual, assist & slipper clutch |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | Kawasaki |
| Model | Z900RS |
| Bike Name | Kawasaki Z900RS |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Modern Classic |
| Country of Origin | Japan |
| Assembly Location | Not specified (Kawasaki global) |
| Status | Available |
| Colors Available | Candy Tone Red and others |
| Frame Type | Trellis, high-tensile steel |
| Swingarm Type | Horizontal Back-link |
| Displacement (cc) | 948 |
| Maximum Power | 111 PS @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 98.5 Nm @ 6500 rpm |
| Number of Cylinders | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 73.4 mm |
| Stroke | 56.0 mm |
| Bore x Stroke | 73.4 x 56.0 mm |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Supply System | Fuel injection: Ø 36 mm x 4 with sub-throttle |
| Ignition System | Digital |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | BS6-2.0 / Euro 5 |
| Power Mode Indicator | Yes |
| Engine Oil Capacity | 3.3 L |
| Fuel Tank Capacity | 17 L |
| Average Mileage | 15 kmpl |
| Mileage City | 28 |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 220 km/h |
| Traction Control | Kawasaki TRaction Control (KTRC) |
| Number of Gears | 6 |
| Final Drive | Sealed chain |
| Overall Length | 2100 mm |
| Overall Width | 865 mm |
| Overall Height | 1150 mm |
| Wheelbase | 1470 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Seat Height | 835 mm |
| Kerb Weight | 215 kg |
| Front Brake Type | Dual semi-floating discs |
| Rear Brake Type | Single disc |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Rear Brake Size | 250 mm |
| ABS Type | Dual Channel ABS |
| Front Suspension Type | 41 mm inverted fork with compression and rebound damping and spring preload adjustability |
| Rear Suspension Type | Horizontal Back-link, gas-charged shock with rebound damping and spring preload adjustability |
| Front Suspension Travel | 120 mm |
| Rear Suspension Travel | 140 mm |
| Front Tyre Size | 120/70ZR17M/C (58W) |
| Rear Tyre Size | 180/55ZR17M/C (73W) |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless, Radial |
| Wheel Type | Alloy |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LCD with analogue dials |
| Speedometer Type | Analogue |
| Odometer Type | Analogue |
| Tachometer Type | Analogue |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Kawasaki Z900RS specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.