Kawasaki Z H2 Full Specifications in Afghanistan
The Kawasaki Z H2 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Kawasaki Z H2 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
998cc
Engine
15.0 km/l
Mileage
197 hp
Power
239 kg
Weight
9.2/10
Rating
137 Nm
Torque
| Engine Type | 4-stroke, In-Line Four, Liquid-cooled with Supercharger, DOHC, 16-valve |
| Transmission Type | 6-speed, return, dog-ring |
| Clutch Type | Assist & Slipper Clutch |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Kawasaki |
| Model | Z H2 |
| Bike Name | Kawasaki Z H2 |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Supernaked / Hypersport |
| Assembly Location | Imported |
| Colors Available | Metallic Carbon Grey/Ebony (Standard), Matte Graphenesteel Grey/Ebony (SE) |
| Battery Type | 12V |
| Frame Type | Trellis, high-tensile steel |
| Displacement (cc) | 998 |
| Maximum Power | 197.26 bhp @ 11000 rpm |
| Maximum Torque | 137 Nm @ 8500 rpm |
| Number of Cylinders | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 55 mm |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Ignition System | Digital |
| Starting System | Self Start |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 / Euro 5 |
| Engine Oil Capacity | 3.7 Litres |
| Fuel Tank Capacity | 19 Litres |
| Average Mileage | 15 kmpl |
| Mileage City | 15 |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 280 kmph |
| Quick Shifter | Kawasaki Quick Shifter (KQS) |
| Launch Control | Kawasaki Launch Control Mode (KLCM) |
| Traction Control | Kawasaki TRaction Control (KTRC) |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1 Down 5 Up |
| Primary Drive | 1.480 (74/50) |
| Final Drive | Chain |
| Overall Length | 2085 mm |
| Overall Width | 810 mm |
| Overall Height | 1130 mm |
| Wheelbase | 1455 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Seat Height | 830 mm |
| Kerb Weight | 239 kg |
| Front Brake Type | Dual Disc |
| Rear Brake Type | Single Disc |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Rear Brake Size | 260 mm |
| ABS Type | Dual Channel ABS (KIBS) |
| Front Suspension Type | Showa SFF-BP Fork with adjustable compression and rebound damping |
| Rear Suspension Type | Uni-Trak, Showa gas-charged shock with adjustable compression and rebound damping |
| Front Suspension Travel | 120 mm |
| Rear Suspension Travel | 134 mm |
| Adjustable Controls | Suspension electronically adjustable (SE model) |
| Front Tyre Size | 120/70 ZR17 |
| Rear Tyre Size | 190/55 ZR17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Hazard Light | Yes |
| Display Type | TFT Color Instrumentation |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Bluetooth (RIDEOLOGY THE APP) |
| Bluetooth Features | Yes |
| Navigation | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Kawasaki Z H2 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.