Kawasaki Ninja ZX4R Full Specifications in Afghanistan
The Kawasaki Ninja ZX4R specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Kawasaki Ninja ZX4R — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
399cc
Engine
5.1 km/l
Mileage
94 hp
Power
189 kg
Weight
9.2/10
Rating
32 Nm
Torque
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke, In-Line Four |
| Transmission Type | 6-speed, return shift |
| Clutch Type | Wet multi-disc, manual |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Kawasaki |
| Model | Ninja ZX-4R |
| Bike Name | Kawasaki Ninja ZX-4R |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Sport |
| Country of Origin | Japan |
| Assembly Location | Thailand |
| Status | Available |
| Colors Available | Metallic Spark Black |
| Seat Type | Split Seat |
| Handle Type | Clip-on |
| Frame Type | Trellis, high-tensile steel |
| Swingarm Type | Horizontal Back-link |
| Displacement (cc) | 399 |
| Maximum Power | 77 PS @ 14,500 rpm |
| Maximum Torque | 39.0 Nm @ 13,000 rpm |
| Number of Cylinders | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 57.0 mm |
| Stroke | 39.1 mm |
| Bore x Stroke | 57.0 x 39.1 mm |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Fuel Supply System | Fuel injection: ø34 mm x 4 |
| Ignition System | Digital |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Power Mode Indicator | Yes |
| Engine Oil Capacity | 3.0 L |
| Fuel Tank Capacity | 15 L |
| Fuel Economy | 5.1 l/100km |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 200 km/h |
| Acceleration (0-100) | 4.6 s |
| Quick Shifter | Available (Standard on SE/RR) |
| Traction Control | KTRC (Kawasaki Traction Control) |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5-6 |
| Primary Drive | 2.029 (69/34) |
| Final Drive | 3.429 (48/14) |
| Overall Length | 1,990 mm |
| Overall Width | 765 mm |
| Overall Height | 1,110 mm |
| Wheelbase | 1,380 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Kerb Weight | 189 kg |
| Front Brake Type | Dual semi-floating discs |
| Rear Brake Type | Single disc |
| Front Brake Size | 290 mm |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| ABS Type | Dual-Channel ABS |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | ø37 mm inverted fork (SFF-BP) with top-out springs |
| Rear Suspension Type | Horizontal Back-link, gas-charged shock with spring preload adjustability |
| Front Suspension Travel | 120 mm |
| Rear Suspension Travel | 124 mm |
| Front Tyre Size | 120/70ZR17M/C (58W) |
| Rear Tyre Size | 160/60ZR17M/C (69W) |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | 4.3 inch TFT color instrumentation |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Yes |
| Bluetooth Features | Rideology The App |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Kawasaki Ninja ZX4R specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.