Indian FTR Full Specifications in Afghanistan
The Indian FTR specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Indian FTR — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1203cc
Engine
15.0 km/l
Mileage
120 hp
Power
233 kg
Weight
8.8/10
Rating
118 Nm
Torque
| Engine Type | Liquid Cooled V-Twin (60 Degrees) |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Assist and Slipper Clutch |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | Indian Motorcycle |
| Model | FTR |
| Bike Name | Indian FTR |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Sports Naked |
| Assembly Location | Imported |
| Battery Type | 12V |
| Seat Type | Split |
| Frame Type | Steel Trellis |
| Swingarm Type | Steel |
| Displacement (cc) | 1203 |
| Maximum Power | 120 hp |
| Maximum Torque | 118 Nm @ 6000 rpm |
| Number of Cylinders | 2 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 102 mm |
| Stroke | 73.6 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Supply System | Closed Loop Fuel Injection |
| Engine Layout | V-Twin |
| Engine Oil Capacity | 4.16 L |
| Fuel Tank Capacity | 13.0 L |
| Fuel Economy | 18.9 kmpl |
| Mileage City | 15 |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 200 kmph |
| Traction Control | Yes |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1 Down 5 Up |
| Final Drive | Chain |
| Overall Length | 2223 mm |
| Overall Width | 830 mm |
| Overall Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 1525 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Weight | 233 kg |
| Gross Weight | 430 kg |
| Front Brake Type | Dual Disc |
| Rear Brake Type | Single Disc |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Rear Brake Size | 260 mm |
| ABS Type | Dual Channel ABS |
| Front Suspension Type | Inverted Telescopic Cartridge Fork |
| Rear Suspension Type | Monotube IFP |
| Front Suspension Travel | 120 mm |
| Rear Suspension Travel | 120 mm |
| Front Tyre Size | 120/70ZR17 |
| Rear Tyre Size | 180/55ZR17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Indian FTR specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.