Indian Chief Dark Horse Full Specifications in Afghanistan
The Indian Chief Dark Horse specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Indian Chief Dark Horse — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1890cc
Engine
18.0 km/l
Mileage
79 hp
Power
304 kg
Weight
8.8/10
Rating
162 Nm
Torque
| Engine Type | Air-cooled Thunderstroke 116 V-Twin |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet, Multi-Plate |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | Indian Motorcycle |
| Model | Chief Dark Horse |
| Bike Name | Indian Chief Dark Horse |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Cruiser |
| Assembly Location | Not specified |
| Colors Available | Black Smoke, Deep Blue Metallic, Heavy Metal |
| Seat Type | Solo Seat |
| Handle Type | Drag Handlebars |
| Frame Type | Steel Tube |
| Displacement (cc) | 1890 |
| Maximum Torque | 162 Nm @ 2900 rpm |
| Peak Power | 79 hp |
| Number of Cylinders | 2 |
| Valve Configuration | OHV Pushrod |
| Bore | 103.2 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Bore x Stroke | 103.2 mm x 113 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | BS6-2.0 |
| Fuel Tank Capacity | 15.1 L |
| Fuel Economy | 18 kmpl |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 185 kmph |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5-6 |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Overall Length | 2286 mm |
| Overall Width | 922 mm |
| Overall Height | 1253 mm |
| Wheelbase | 1626 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Seat Height | 662 mm |
| Kerb Weight | 304 kg |
| Gross Weight | 522 kg |
| Front Brake Type | Single / 300mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear Brake Type | Single / 300mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Rear Brake Size | 300 mm |
| ABS Type | Dual Channel |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Dual Shocks w/ adjustable preload |
| Front Suspension Travel | 132 mm |
| Rear Suspension Travel | 75 mm |
| Front Tyre Size | 130/60B19 61H |
| Rear Tyre Size | 180/65 B16 81H |
| Front Wheel Size | 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel Size | 16 in x 5 in |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Brand | Metzeler Cruisetec |
| Wheel Type | Cast Black |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | 4-inch Touchscreen powered by RIDE COMMAND |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Yes |
| Bluetooth Features | Phone and Media Integration |
| Navigation | GPS with Turn-by-Turn |
The Indian Chief Dark Horse specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.