Honda XL250 Degree Full Specifications in Afghanistan
The Honda XL250 Degree specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Honda XL250 Degree — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
249cc
Engine
40.0 km/l
Mileage
25 hp
Power
131 kg
Weight
8.5/10
Rating
3 Nm
Torque
| Engine Type | Water-cooled, 4-stroke, Single cylinder, DOHC, 4-valve |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet multi-plate coil spring |
| Drive Type | Chain drive |
| Brand | Honda |
| Model | XL250 Degree |
| Bike Name | Honda XL250 Degree |
| Model Year | 1991 |
| Category/Type | Dual sport / Off-road |
| Country of Origin | Japan |
| Frame Type | Semi-double cradle |
| Displacement (cc) | 249 |
| Maximum Power | 25 ps @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 2.5 kg-m @ 6500 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 64.8 mm |
| Bore x Stroke | 70.0 x 64.8 mm |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor (VE39) |
| Ignition System | CDI |
| Starting System | Electric starter |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Fuel Tank Capacity | 9.3 L |
| Fuel Economy | 40 km/L (at 60 km/h constant speed) |
| Top Speed | 140 km/h |
| Number of Gears | 6 |
| Primary Drive | 2.727 |
| Final Drive | 3.384 |
| Overall Length | 2100 mm |
| Overall Width | 825 mm |
| Overall Height | 1155 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Ground Clearance | 245 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Kerb Weight | 131 kg |
| Front Brake Type | Single hydraulic disc |
| Rear Brake Type | Single hydraulic disc |
| Front Suspension Type | Telescopic fork |
| Rear Suspension Type | Swingarm Pro-link |
| Front Tyre Size | 2.75-21 45P |
| Rear Tyre Size | 4.60-18 63P |
| Tyre Type | Tube type |
| Wheel Type | Spoke wheels |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Bulb |
| Speedometer Type | Analog |
| Odometer Type | Analog |
| Tachometer Type | Analog |
| Pass Light Switch | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Honda XL250 Degree specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.