Honda Dax 125 Full Specifications in Afghanistan
The Honda Dax 125 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Honda Dax 125 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
124cc
Engine
45.0 km/l
Mileage
12 hp
Power
107 kg
Weight
8.5/10
Rating
11 Nm
Torque
| Engine Type | Air-cooled, SOHC, 4-stroke, 2-valve single |
| Transmission Type | 4-speed semi-automatic |
| Clutch Type | Automatic centrifugal; wet, multiplate |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Honda |
| Model | Dax 125 |
| Bike Name | Honda Dax 125 |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Minimoto |
| Assembly Location | Asia |
| Status | Available |
| Colors Available | Pearl Black, Pearl Gray, Pearl Glittering Blue |
| Battery Type | 12V Maintenance Free |
| Frame Type | Pressed steel backbone |
| Displacement (cc) | 124 |
| Maximum Power | 9.4 HP @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | 10.8 Nm @ 5000 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore | 50.0 mm |
| Stroke | 63.1 mm |
| Bore x Stroke | 50.0 mm x 63.1 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) |
| Ignition System | Full Transistorized |
| Starting System | Electric |
| Emission Standard | Euro 5+ |
| Engine Oil Capacity | 1.0 L |
| Fuel Tank Capacity | 3.8 L |
| Fuel Economy | 106.7 MPG |
| Average Mileage | 1.5 L/100km |
| Mileage City | 45 |
| Range | 242 km |
| Top Speed | 90 km/h |
| Number of Gears | 4 |
| Final Drive | #420 Chain; 15T/34T |
| Overall Length | 1760 mm |
| Overall Width | 760 mm |
| Overall Height | 1020 mm |
| Wheelbase | 1200 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Seat Height | 775 mm |
| Kerb Weight | 107 kg |
| Front Brake Type | Single hydraulic disc |
| Rear Brake Type | Single hydraulic disc |
| Front Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Size | 190 mm |
| ABS Type | Single-channel ABS |
| Front Suspension Type | 31mm inverted telescopic fork |
| Rear Suspension Type | Twin shocks |
| Front Suspension Travel | 100 mm |
| Rear Suspension Travel | 102 mm |
| Front Tyre Size | 120/70-12 |
| Rear Tyre Size | 130/70-12 |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Rear Wheel Size | 12 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Cast aluminum |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Honda Dax 125 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.