Honda Benly 110 Full Specifications in Afghanistan
The Honda Benly 110 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Honda Benly 110 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
108cc
Engine
999.9 km/l
Mileage
8 hp
Power
117 kg
Weight
8.5/10
Rating
9 Nm
Torque
| Engine Type | Air-cooled, 4-stroke, OHC, Single-cylinder |
| Transmission Type | CVT |
| Clutch Type | Automatic |
| Drive Type | Belt |
| Brand | Honda |
| Model | MW110 |
| Bike Name | Benly 110 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Scooter / Delivery |
| Country of Origin | Japan/China (depending on market) |
| Assembly Location | China |
| Battery Type | Lead Acid |
| Seat Type | Single-seat |
| Handle Type | Standard |
| Displacement (cc) | 108 |
| Maximum Power | 7.9 PS @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | 8.6 Nm @ 5000 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | OHC |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore | 50.0 mm |
| Stroke | 55.0 mm |
| Bore x Stroke | 50.0 x 55.0 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Fuel Supply System | PGM-FI Fuel Injection |
| Ignition System | Transistorized |
| Starting System | Electric and Kick |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Engine Oil Capacity | 0.8 L |
| Fuel Tank Capacity | 10 L |
| Average Mileage | 53 km/L |
| Mileage City | 4045 |
| Load Capacity | 60 kg (Rear Carrier) |
| Overall Length | 1805 mm |
| Overall Width | 690 mm |
| Overall Height | 1040 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Seat Height | 710 mm |
| Kerb Weight | 117 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | CBS (Combined Braking System) |
| Front Suspension Type | Telescopic fork |
| Rear Suspension Type | Unit swing |
| Front Suspension Travel | 81 mm |
| Rear Suspension Travel | 73 mm |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 110/80-10 |
| Tyre Type | Tube-type |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 12.0 |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Halogen |
| Turn Signal Type | Halogen |
| Fuel Gauge Type | Analog |
The Honda Benly 110 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.