Hero Glamour BS4 Full Specifications in Afghanistan
The Hero Glamour BS4 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Hero Glamour BS4 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
125cc
Engine
57.0 km/l
Mileage
12 hp
Power
126 kg
Weight
7.8/10
Rating
10 Nm
Torque
| Engine Type | Single-cylinder, Air-cooled, 4-stroke |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet, Multiplate |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Hero |
| Model | Glamour BS4 |
| Bike Name | Hero Glamour |
| Model Year | 2018 |
| Category/Type | Commuter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Black, Red, Blue, Silver |
| Battery Type | 6V, MF |
| Seat Type | Split Seat |
| Frame Type | Single Cradle |
| Swingarm Type | Twin-Sided Swingarm |
| Displacement (cc) | 124.7 |
| Maximum Power | 9.1 kW (12.5 bhp) @ 7,500 rpm |
| Maximum Torque | 11 Nm @ 6,000 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore | 57.3 |
| Stroke | 57.8 |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Ignition System | Digital CDI |
| Engine Layout | Single Cylinder |
| Starting System | Electric & Kick |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | BS4 |
| Engine Oil Capacity | 1.0 L |
| Fuel Tank Capacity | 13 L |
| Fuel Economy | 55-60 km/l |
| Average Mileage | 57 km/l |
| Mileage City | 50 km/l |
| Mileage Highway | 65 km/l |
| Top Speed | 100 km/h |
| Number of Gears | 5 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5 |
| Primary Drive | Gear |
| Final Drive | Chain |
| Overall Length | 2,070 mm |
| Overall Width | 735 mm |
| Overall Height | 1,080 mm |
| Wheelbase | 1,285 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Kerb Weight | 126 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 240 mm |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Twin Shock Absorber |
| Front Suspension Travel | 130 mm |
| Rear Suspension Travel | 90 mm |
| Front Tyre Size | 80/100-18 |
| Rear Tyre Size | 100/90-18 |
| Tyre Type | Tube Type |
| Wheel Type | Alloy |
| Display Type | Analogue-Digital |
| Speedometer Type | Analog |
| Odometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
The Hero Glamour BS4 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.