GPX Demon GR200R Full Specifications in Afghanistan
The GPX Demon GR200R specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the GPX Demon GR200R — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
198cc
Engine
32.0 km/l
Mileage
26 hp
Power
150 kg
Weight
8.2/10
Rating
17 Nm
Torque
| Engine Type | 1-cylinder, 4-stroke, SOHC, 4-valve |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet, Multi-Plate |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | GPX |
| Model | Demon GR200R |
| Bike Name | GPX Demon GR200R |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Sport |
| Country of Origin | Thailand |
| Assembly Location | China |
| Status | Upcoming in Bangladesh |
| Colors Available | Red, Yellow, Black |
| Battery Type | 12V 6.3Ah |
| Seat Type | Dual Stepped / Split-Seat |
| Handle Type | Three-part handlebar |
| Frame Type | Trellis Frame |
| Swingarm Type | Multi-link |
| Displacement (cc) | 198 |
| Maximum Power | 19.26 HP |
| Maximum Torque | 17.5 Nm @ 7,500 rpm |
| Peak Power | 19.26 bhp |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 65.5 mm |
| Stroke | 58.8 mm |
| Bore x Stroke | 65.5 mm x 58.8 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Supply System | GPX-Fi Fuel Injection (Delphi) |
| Ignition System | Electric Start |
| Engine Layout | Single Cylinder, SOHC, 2-Valve |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | Euro 4 |
| Battery Power | 12V |
| Fuel Tank Capacity | 11 Liters |
| Average Mileage | 35-40 kmpl |
| Mileage City | 32 |
| Mileage Highway | 40 |
| Battery Capacity | 127.0 |
| Range | Approx. 300–350 km |
| Range Indicator | Yes |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 145 km/h |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5-6 |
| Primary Drive | Chain |
| Final Drive | Chain (DID 428 O-Ring) |
| Drive Chain/Belt Type | Chain |
| Overall Length | 2020 mm |
| Overall Width | 747 mm |
| Overall Height | 1145 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Ground Clearance | 159 mm |
| Seat Height | 815 mm |
| Kerb Weight | 155 kg |
| Gross Weight | 150 |
| Front Brake Type | Hydraulic Disc (2-pot caliper) |
| Rear Brake Type | Hydraulic Disc (1-pot caliper) |
| Front Brake Size | 276 mm |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| ABS Type | Dual-Channel |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Upside Down Forks |
| Rear Suspension Type | YSS Mono Shock (7-level preload adjustable) |
| Adjustable Controls | Rear Suspension: YSS 7-Level Adjustable Mono-shock |
| Front Tyre Size | 100/80-17 |
| Rear Tyre Size | 140/70-17 |
| Front Wheel Size | 17 |
| Rear Wheel Size | 17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Aluminum Alloy |
| Wheel Material | Alloy |
| Battery Voltage | 12.0 |
| Battery Rating | 12V, 7 Ah |
| Battery Removable | Yes |
| Headlight Type | Full LED |
| Tail Light Type | Full LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Hazard Light | Yes |
| Display Type | Full LED Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Yes |
| Wind Protection | Small Windshield |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Footpeg Position | Sporty |
| Storage Compartments | No |
The GPX Demon GR200R specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.