Fidato EVTech Cutie Full Specifications in Afghanistan
The Fidato EVTech Cutie specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Fidato EVTech Cutie — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
1500 Wh
Battery
60 km
Range
—
Weight
6.8/10
Rating
180 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Fidato Evtech |
| Model | Cutie |
| Bike Name | Fidato Evtech Cutie |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | White, Red, Grey, Black |
| Battery Type | Li-ion |
| Seat Type | Single |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 180 kg |
| Battery Capacity | 1.5 kWh |
| Range | 60-70 km/charge |
| Top Speed | 25 km/hr |
| Overall Length | 1890 mm |
| Overall Width | 720 mm |
| Overall Height | 1100 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | No ABS |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Front Tyre Size | 90/100-10 |
| Rear Tyre Size | 90/100-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Charging Time | 3-4 Hr |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Under Seat Storage | Yes |
The Fidato EVTech Cutie specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.