Eeve Soul Full Specifications in Afghanistan
The Eeve Soul specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Eeve Soul — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
5 hp
Power
2160 Wh
Battery
120 km
Range
108 kg
Weight
7.5/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | EeVe |
| Model | Soul |
| Bike Name | EeVe Soul |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Silver and Black, Red and White |
| Battery Type | Lithium-ion (LFP) |
| Frame Type | Tubular |
| Maximum Power | 1.2 kW |
| Motor Power | 1200 W |
| Load Capacity | 140 kg |
| Battery Capacity | 2.16 kWh |
| Range | 120 km/charge |
| Range Per Charge (Eco) | 120 km |
| Top Speed | 55 kmph |
| Overall Length | 1960 mm |
| Overall Width | 695 mm |
| Overall Height | 1150 mm |
| Wheelbase | 1455 mm |
| Ground Clearance | 180 |
| Kerb Weight | 108.0 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | Combi Brake System (CBS) |
| Regenerative Braking | Yes (EBS) |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | 4-Step Adjustable Suspension |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 90/90-12 |
| Front Wheel Size | 304.8 mm |
| Rear Wheel Size | 304.8 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Rear Hub |
| Motor Controller | Bosch BLDC |
| Battery Voltage | 60 V |
| Battery Rating | 36 Ah |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Mobile Connectivity | Yes |
| Bluetooth Features | Bluetooth Speakers, Mobile App Connectivity |
| Navigation | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Eeve Soul specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.