CFMoto 650MT Full Specifications in Afghanistan
The CFMoto 650MT specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the CFMoto 650MT — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
649cc
Engine
20.0 km/l
Mileage
95 hp
Power
218 kg
Weight
8.2/10
Rating
9999 Nm
Torque
| Engine Type | Parallel twin-cylinder, 4-stroke, Liquid-cooled, DOHC |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet multi-plate |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | CFMOTO |
| Model | 650MT |
| Bike Name | CFMOTO 650MT |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Adventure / Sports Tourer |
| Assembly Location | Imported (not assembled in BD) |
| Displacement (cc) | 649.3 |
| Maximum Power | 70.70 PS @ 8750 rpm |
| Maximum Torque | 62 Nm @ 7000 rpm |
| Number of Cylinders | 2 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 83 mm |
| Stroke | 60 mm |
| Bore x Stroke | 83 mm x 60 mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Supply System | Bosch EFI |
| Ignition System | ECU |
| Starting System | Electric |
| Emission Standard | Euro 5 / BS6 |
| Fuel Tank Capacity | 18 L |
| Average Mileage | 20 kmpl |
| Mileage City | 20 |
| Load Capacity | 150 kg |
| Top Speed | 170 kmph |
| Number of Gears | 6 |
| Final Drive | Chain |
| Overall Length | 2180 mm |
| Overall Width | 835 mm |
| Overall Height | 1332 mm |
| Wheelbase | 1425 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Seat Height | 840 mm |
| Kerb Weight | 218 kg |
| Front Brake Type | Twin Discs, J.Juan 2-piston calipers |
| Rear Brake Type | Single Disc, J.Juan single-piston caliper |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| ABS Type | Dual Channel ABS (Continental) |
| Front Suspension Type | USD (Upside Down) Fork |
| Rear Suspension Type | Cantilever Monoshock |
| Front Suspension Travel | 140 mm |
| Rear Suspension Travel | 145 mm |
| Front Tyre Size | 120/70-R17 |
| Rear Tyre Size | 160/60-R17 |
| Tyre Type | Tubeless / Radial |
| Wheel Type | Alloy |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | 5-inch TFT Color Display |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The CFMoto 650MT specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.