Bajaj Kristal Full Specifications in Afghanistan
The Bajaj Kristal specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Bajaj Kristal — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
95cc
Engine
35.0 km/l
Mileage
10 hp
Power
99 kg
Weight
6.5/10
Rating
8 Nm
Torque
| Engine Type | 4-stroke, Single-cylinder, DTS-i |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | Bajaj |
| Model | Kristal |
| Bike Name | Bajaj Kristal DTS-i |
| Category/Type | Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Battery Type | 12V Lead Acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Frame Type | Monocoque |
| Displacement (cc) | 94.8 |
| Maximum Power | 7.2 PS @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 7.66 Nm @ 5500 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Bore x Stroke | 53.0 mm x 43.0 mm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Ignition System | CDI |
| Starting System | Electric/Kick Start |
| Fuel Tank Capacity | 4.5 litres |
| Average Mileage | 50 kmpl |
| Mileage City | 35 |
| Top Speed | 80 km/h |
| Overall Length | 1770 mm |
| Overall Width | 670 mm |
| Overall Height | 1080 mm |
| Wheelbase | 1250 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 99 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 110 mm |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Front Suspension Type | Leading Link Coaxial |
| Rear Suspension Type | Trailing Arm Single Shock Absorber (SNS) |
| Front Tyre Size | 3.00-10 |
| Rear Tyre Size | 3.00-10 |
| Tyre Type | Tube |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 12.0 |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Halogen |
| Speedometer Type | Analogue |
| Fuel Gauge Type | Analogue |
| Under Seat Storage | 22 litres |
The Bajaj Kristal specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.