Bajaj 125 Classic Full Specifications in Afghanistan
The Bajaj 125 Classic specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Bajaj 125 Classic — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
124cc
Engine
30.0 km/l
Mileage
10 hp
Power
140 kg
Weight
8.5/10
Rating
11 Nm
Torque
| Engine Type | 4-Stroke, 2-Valve, Twin Spark BSVI Compliant Engine |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet Multiplate |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | Bajaj |
| Model | Pulsar 125 Classic |
| Bike Name | Bajaj Pulsar 125 Classic |
| Model Year | 2026 |
| Category/Type | Commuter |
| Assembly Location | Imported |
| Status | Available |
| Colors Available | Black Grey, Black Racing Red, Black Cyan Blue, Racing Red with Tan Beige |
| Frame Type | Single down tube chassis frame |
| Displacement (cc) | 124.4 |
| Maximum Power | 11.8 PS @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 10.8 Nm @ 6500 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore | 56 mm |
| Stroke | 50.5 mm |
| Compression Ratio | 10.05:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Ignition System | Dual digital ignition |
| Starting System | Kick and Self Start |
| Emission Standard | BS6-2.0 |
| Fuel Tank Capacity | 11.5 Liters |
| Mileage City | 51.46 kmpl |
| Mileage Highway | 57 kmpl |
| Top Speed | 100 kmph |
| Number of Gears | 5 |
| Overall Length | 2055 mm |
| Overall Width | 755 mm |
| Overall Height | 1060 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Kerb Weight | 140 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 240 mm |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| ABS Type | Drum |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Twin Gas Shock |
| Front Tyre Size | 80/100-17 |
| Rear Tyre Size | 100/90-17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Display Type | LCD Semi-Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Analogue |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
The Bajaj 125 Classic specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.