AIMA Tiger S5 Graphene Full Specifications in Afghanistan
The AIMA Tiger S5 Graphene specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the AIMA Tiger S5 Graphene — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2395 hp
Power
26Ah
Battery
60 km
Range
110 kg
Weight
8.2/10
Rating
420 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic |
| Brand | AIMA |
| Model | Tiger S5 |
| Bike Name | AIMA Tiger S5 Graphene |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | China |
| Colors Available | Black, Black-Red, Black-Blue |
| Battery Type | Graphene |
| Charger Type | 3A Charger |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Conventional |
| Peak Power | 2395W |
| Motor Power | 1200W |
| Battery Capacity | 26Ah |
| Range | 60 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Overall Length | 1795 mm |
| Overall Width | 725 mm |
| Overall Height | 1110 mm |
| Wheelbase | 1310 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 110 kg (without battery) |
| Battery Weight | 36-40 kg |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Climbing Ability | 14 degrees |
| Front Tyre Size | 90/80-12 |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 72V |
| Charging Time | 7-8 hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LED |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
The AIMA Tiger S5 Graphene specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.