Aeroride YB2000 Full Specifications in Afghanistan
The Aeroride YB2000 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.
Complete technical specifications of the Aeroride YB2000 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2000 hp
Power
2590 Wh
Battery
80 km
Range
65 kg
Weight
8.5/10
Rating
300 min
Charge
| Engine Type | Watt Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | Aeroride |
| Model | YB2000 |
| Bike Name | Aeroride YB2000 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Red, Blue, White, Gray |
| Battery Type | Li-ion |
| Fuel Supply System | Electric |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 2000W |
| Emission Standard | Zero Emission Vehicle (ZEV) |
| Load Capacity | 250 Kg |
| Battery Capacity | 2.59 Kwh |
| Range | 80-120 km/charge |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Overall Length | 1910 mm |
| Overall Width | 710 mm |
| Overall Height | 1200 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Seat Height | 820 mm |
| Kerb Weight | 65 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Climbing Ability | 13 Degree |
| Front Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Rear Tyre Size | 90/100 - 10 |
| Front Wheel Size | 304.8 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 72 V |
| Battery Rating | 36 Ah |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charging Time | 5-6Hrs |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Aeroride YB2000 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Afghanistan.